Czwartek, 2018-04-19
Alfa, Leonii
Jesteś tu: » Strona startowa » Projekt „Obyczaje sąsiada znać wypada”

Projekt „Obyczaje sąsiada znać wypada”

W lipcu wyjazd polskiej grupy na Ukrainę

Z życia projektu ...

Gmina Wartkowice i Zespół Szkół – Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wartkowicach realizują zadanie publiczne Ministerstwa Edukacji Narodowej – Międzynarodowej współpracy szkół i wymiany młodzieży – projekt „Obyczaje sąsiada znać wypada”. 23 – osobowa grupa młodzieży wyjedzie na Ukrainę i będzie odpoczywać i realizować projekt w miejscowości Chmielnik. Wójt Gminy Wartkowice, Dyrekcja Zespołu Szkół w Wartkowicach, zaprosili 18 – osobową grupę młodzieży ukraińskiej z 2 opiekunami do współpracy wynikającej z realizowania zadań projektu. Młodzież Szkoły Nauki Języka Polskiego przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Chmielniku będzie gościć w naszej gminie i w miejscowości Poddębice.

Czas realizacji zadania ustalono w następującym terminie:

28.07.2010 – wyjazd polskiej grupy na Ukrainę;

29.07.2010 – 5.08.2010 – realizacja zadania na Ukrainie;

5.08.2010 – wyjazd polskiej i ukraińskiej grupy do Polski;

6.08.2010 – 13.08.2010 – realizacja zadania w Polsce;

13.08.2010 – wyjazd grupy ukraińskiej z Polski.

Strona polska zapewnia zaproszonym gościom transport, noclegi, wyżywienie i atrakcyjne spędzenie czasu wolnego.

Podczas wymiany przewidziano:

- zajęcia z historii regionu przygotowane i przeprowadzone przez młodzież z Polski i z Ukrainy

- prezentacje kultury polskiej i ukraińskiej w formie publikacji, gazetek, prezentacji multimedialnych itp.

- zajęcia językowe: wzajemna nauka słów i zwrotów w obu językach

- gry integracyjne; zajęcia sportowe

- wycieczki edukacyjne i krajoznawcze

- imprezy integracyjne mające na celu lepsze poznanie się uczestników nawiązanie koleżeńskich kontaktów: ogniska, dyskoteki, zajęcia rekreacyjne.

Mamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca zaowocuje nawiązaniem przyjaźni między młodzieżą polską
i ukraińską.

Urszula Jabłońska-Mruk, Elżbieta Wojtczak

Z życia projektu:

W dniu 9 sierpnia 2010 r. na zaproszenie pani Dyrektor Romualdy Sobczak do Zespołu Szkół w  Wartkowicach z wizytą przyjechała grupa młodzieży ze Szkoły Nauki Języka Polskiego przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Chmielniku z 3 opiekunami. Spotkanie było wynikiem realizacji przez Gminę Wartkowice i Zespół Szkół w Wartkowicach zadania publicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej
– Międzynarodowej współpracy szkół i wymiany młodzieży – projekt „Obyczaje sąsiada znać wypada”.

Grupa została serdecznie powitana przez panią Dyrektor, która przybliżyła gościom funkcjonowanie naszej placówki. Gości przedstawiła pani prezes Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków Halina Brylant,
a następnie młodzież dała popis swoich umiejętności: śpiewali piosenki
i recytowali wiersze, zarówno w wersji ukraińskiej jak i po polsku,
co wszystkim się bardzo spodobało. Serca słuchających szczególnie podbiło wykonanie przez młodzież takich ukraińskich piosenek jak Odna Kalyna, Czerwona ruta, Pidmanuła Pidweła oraz zaśpiewana wspólnie po polsku pieśni „Hej sokoły”. Występ został zagrodzony brawami i poczęstunkiem. Następnie dyrektorzy oprowadzili grupę po naszej szkole i pokazali budującą się halę sportową.

Nauczycielki ZS aktywnie włączyły się w zorganizowanie ogniska pożegnalnego dla ukraińskiej grupy w parku w Bronowie. Upiekły ciasta,
które zachwyciły smakiem ukraińską młodzież oraz przyłączyły się do wspólnych śpiewów i do zabawy.