Piątek, 2018-12-14
Jesteś tu: » Strona startowa » Dzień Patrona w Szkole

Dzień Patrona w Szkole

W powiązaniu z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości - wielkie święto, polskie święto, obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości. Raduje, ale jednocześnie nie pozwala nam zapomnieć o latach niewoli, o trudnej drodze Polaków dochodzenia do niepodległości a także o życiu wielkich Polaków, ich zasługach dla niepodległej ojczyzny. Wśród nich - Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego, Pierwszy Marszałek i twórca  legionów a od 8 listopada 2009r. patron naszej szkoły.
Dzień Patrona w szkole na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości naszej placówki. Ważnym elementem tegorocznych obchodów było wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji MEN „Rekord dla Niepodległej”. Pomysł zjednoczył uczestników uroczystości i aktywnie włączył w odbiór treści patriotycznych przekazanych przez uczniów klas czwartych przygotowanych przez p. Dorotę Kaletę, Ewę Matusiak, Anetę Długoszewską i D. Sowińską. Ciekawe dialogi, recytacje przeplatane pieśniami pozwoliły głęboko przeżywać chwile związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
W tym szczególnym dniu odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Ślubowało 41 uczniów, którzy po pasowaniu dokonanym przez dyrektora szkoły p. Romualdę Sobczak dołączyli do społeczności Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wartkowicach. Swój pierwszy egzamin z polskości zdali bezbłędnie recytując wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś?”. Uczniowie ślubowali na sztandar szkoły, nad którym opiekę w tym roku szkolnym przejęli siódmoklasiści.
Podczas uroczystości poznaliśmy wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim. W kategorii klas 4-6 najlepszy wynik osiągnęli: Szymon Matusiak kl. 6, Joanna Banasiak kl. 4a, Filip Rogoziński kl. 4b; w kategorii klas 7-8: Amelia Gieraga kl.7b, Mateusz Jóźwiak kl. 7b, Iza Antosik  kl. 8a a w kategorii gimnazjum: Patrycja Michalska kl. IIIb, Katarzyna Barańska kl. IIIb, Lidia Banasiak kl. IIIb.
Z nie mniejszym zainteresowaniem uczestnicy uroczystości zapoznali się z efektami projektu „100-kartek na 100-lecie„ realizowanego przez przedszkolaków. Akcja polega na upowszechnieniu idei pomysłu wśród najbliższych, krewnych, znajomych z różnych zakątków Polski i oczekiwaniu na kartki z pozdrowieniami od nich. Do przedszkolaków dotarło 120 kartek i dzięki temu udało się osiągnąć cel projektu a także poczuć wspólnotę,  mimo że uczestników przedsięwzięcia dzieliły setki kilometrów.