Czwartek, 2018-09-20
Eustachego, Faustyny
Jesteś tu: » Strona startowa » W drodze o tytuł "Szkoła Demokracji"

W drodze o tytuł "Szkoła Demokracji"

Pierwszy etap za nami!

Pierwszy etap walki o tytuł Szkoły Demokracji za nami!!!!

Tegoroczne wybory nowej rady Samorządu Uczniowskiego odbyły się 27 października, ale przygotowania do nich rozpoczęliśmy znacznie wcześniej. Chcieliśmy, aby odbyły się one inaczej niż dotychczas. W nowym miejscu. Udało się !!!!

Wybory – jak co roku - oczywiście poprzedziła kampania wyborcza. Prace rozpoczęliśmy od opracowania profilu kandydata  do Rady Samorządu Uczniowskiego. Przygotowaliśmy plakat, który zawisł na tablicy organizacji. Poszukiwaliśmy kandydatów kreatywnych, sumiennych, pełnych pomysłów, obowiązkowych, otwartych na propozycje innych i odpowiedzialnych. Spokojnie oczekiwaliśmy na plakaty kandydatów. W ogłoszeniach informujących o wyborach określiliśmy, jakie informacje powinny się na nich znaleźć. Ofert systematycznie przybywało. Ciekawe, kolorowe plakaty wyborcze przybliżały sylwetki kandydatów, informowały o ich zainteresowaniach i pomysłach na pracę w Radzie SU.
Równolegle z akcją przedwyborczą trwały prace nad przygotowaniem lokalu wyborczego oraz kart do głosowania. Tymi pracami kierowała Szkolna Komisja Wyborcza wyłoniona w drodze losowania spośród tych uczniów, którzy nie kandydowali do nowej Rady SU. W tym roku szkolnym lokal wyborczy zmienił swoją lokalizację. Dotąd był to hol szkolny, a teraz przestronna i jasna czytelnia. Nowy lokal okazał się strzałem w 10. Nawiązaliśmy współpracę z panią bibliotekarką, która pomogła nam zaaranżować przestrzeń. Ustawiliśmy stoliki, urnę oraz przygotowaliśmy miejsca, gdzie głosujący mogliby w spokoju zaznaczać na kartach do głosowania swoich kandydatów. I tu pojawiła się kolejna nowość -  kotary, które – za zgodą pani dyrektor – wypożyczyliśmy z magazynu szkoły. Dotąd wykorzystywano je podczas prawdziwych wyborów. Głosujący przed otrzymaniem kart do głosowania potwierdzali swoją obecność podpisem oraz okazywali się legitymacją szkolną.
    W realizacji naszego przedsięwzięcia dzielnie wspomogli nas panowie woźni, którzy pomogli wydobyć z magazynu urnę do głosowania i zasłonki oraz rozstawili kotary zapewniające intymność podczas głosowania; pani z biblioteki, która użyczyła czytelni na lokal wyborczy oraz pomogła zaaranżować biblioteczną przestrzeń.
Ogromem pracy wykazała się  Szkolna Komisja Konkursowa która przed wyborami zajęła się przygotowaniem kart do głosowania oraz list dla głosujących, a podczas samych wyborów działała nad ich sprawnym przebiegiem  cały czas pozostawała w lokalu wyborczym. To za ich sprawą wybory przebiegły bez zakłóceń. Po zamknięciu lokalu wyborczego jej członkowie liczyli głosy, sprawdzali ich ważność oraz sporządzili protokół z wyborów i podali go do publicznej wiadomości.
O tym, jak opisaliśmy nasze przedsięwzięcie przeczytacie na: https://szkolademokracji2017.ceo.org.pl/logowanie/540

Katarzyna Kozak, Katarzyna Durys – opiekunowie SU