Wtorek, 2017-12-12
Ady, Aleksandra
Jesteś tu: » Strona startowa » III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BIEGOWY GIMNAZJÓW IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BIEGOWY GIMNAZJÓW IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

11 listopada to ważna dla każdego Polaka data. W tym roku obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Biegowym Szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zawody sportowe odbyły się w Warszawie w dniach 10-12 listopada 2017 r.

Głównym organizatorem festiwalu było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do wspólnej zabawy i rywalizacji przystąpiło ponad 100 uczniów i uczennic z 15 szkół z różnych części Polski.
( Sierakowice- woj. pomorskie, Częstochowa- woj. śląskie, Podhorce – woj. lubelskie, Gorzkowice – woj. łódzkie, Dubeczno – woj. lubelskie, Małkinia Górna – woj. mazowieckie, Siemonia – woj. śląskie, Kraków – woj. małopolskie, Suwałki – woj. podlaskie, Mełgiew – woj. lubelskie, Niedrzwica Duża – woj. lubelskie i trzy szkoły z Warszawy.
W festiwalu wystartowała również drużyna składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej z Wartkowic w składzie:

Zuzanna Majtczak                           Patryk Modrzejewski

Marzena Pająk                               Jakub Rosiak

Agata Kwiatkowska                         Krystian Gręda

Sylwia Piaseczna                            Piotr Kejnich

Honorata Szewczyk                         Bartosz Głowacki

Klaudia Miszczak                            Marceli Kwiatkowski

Opiekunowie – Jarosław Cieślak i Andrzej Błaszczyk

Festiwal biegowy ukierunkowany był przede wszystkim na edukację poprzez sport. Podczas pobytu w Warszawie uczniowie mieli okazję zapoznać się z miejscami związanymi  z patronem szkoły oraz biegać na sportowych obiektach stolicy.

Dzięki wolontariuszom, którzy byli naszymi przewodnikami, odwiedziliśmy Akademię Wychowania Fizycznego, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

W rywalizacji sportowej  odnieśliśmy kilka sukcesów.
W klasyfikacji generalnej uplasowaliśmy się na piątym miejscu.

W drugim dniu naszego pobytu ( 11 listopada) rywalizowaliśmy w Biegu o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki (700m).
Rozgrzewkę z uczniami poprowadzili, a później razem z nimi pobiegli, czołowi przed laty lekkoatleci – wicemistrz świata z 1983 roku na 3000 m z przeszkodami Bogusław Mamiński, były rekordzista Polski w maratonie (2:09.41) Antoni Niemczak i zdobywca pięciu medali mistrzostw kraju na różnych dystansach Jan Marchewka, zwycięzca pierwszego Biegu Niepodległości w Warszawie.

Drużynowo zajęliśmy w tym biegu 7 miejsce, indywidualnie najlepsze miejsce zajęła Majtczak Z. – 7 miejsce i Kwiatkowska A. – 8 miejsce.
W Biegu Głównym na 10 km pobiegł również p. Andrzej Błaszczyk.

Po biegu udaliśmy się na Plac Zamkowy, gdzie uczestniczyliśmy w ogólnopolskich obchodach Święta Niepodległości.

Wieczorem pojechaliśmy na obiekty AWF, gdzie przy świetle jupiterów wzięliśmy udział w drużynowym teście Coopera – 12 minutowy bieg ciągły. Zajęliśmy w nim drużynowo 3 miejsce. Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnęli : Majtczak Z. – 1 miejsce, Kejnich P. – 3 miejsce oraz Piaseczna S., Kwiatkowska A. i Szewczyk H. (odpowiednio 8, 9 i 10 miejsce).

Przed rywalizacją sportową uczniowie zwiedzili obiekty AWF pod kierunkiem p. Andrzeja Błaszczyka - absolwenta tej uczelni. Ulokowana na  65 ha placówka jest z jednej strony zabytkiem architektonicznym, z drugiej uczelnią o nowoczesnym systemie kształcenia.
Na zakończenie pobytu na AWF obserwowaliśmy pierwszoligowe derby w piłkę ręczną kobiet (I liga).

Trzeciego dnia ( 12 listopada) rywalizacja przeniosła się na tereny wokół Centrum Olimpijskiego im Jana Pawła II, gdzie rozegrana została tzw. Mila z Piłsudskim – 2016m.

Przed rywalizacją sportową spotkaliśmy się z Zofią Klepacką, medalistką igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy w windsurfingowej klasie RS:X,  która przedstawiła nam przebieg swojej kariery sportowej , motywując nas jednocześnie do wyznaczania sobie w życiu wysokich celów.
W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy 7 miejsce. Zwyciężyła drużyna z Sierakowic na Kaszubach.
Na wyróżnienie zasługuje 7, 8 i 9 miejsce naszych dziewczyn (Piaseczna S., Miszczak K. Szewczyk H.) Po ukończonym biegu uczniowie zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki. Powstało ono w 1952 r. i jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Europie.

Uroczyste zakończenie festiwalu, podczas którego wszystkim uczestnikom wręczono medale, dyplomy i nagrody, odbyło się w głównej Sali Muzeum Sportu na tle medali naszych olimpijczyków.

Za rok zobaczymy się na IV Ogólnopolskim Festiwalu Biegowym Szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.