Wtorek, 2017-12-12

Dzień Patrona w szkole

"Dziś Radosna Niepodległość,

mamy biało-czerwone serca"

Po raz kolejny udało nam się udowodnić, że patriotyzm można przeżywać nie tylko uroczyście ale przede wszystkim radośnie. W naszej szkole wielkie świętowanie związane z obchodami 99. rocznicy odzyskania Niepodległości połączyliśmy z obchodami Dnia Patrona naszej Szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
10 listopada podczas zajęć edukacyjnych uczniowie klas młodszych oglądali filmy i prezentacje przybliżające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego zasługi dla odrodzenia wolnej Polski. Od tygodnia w szkole słychać było śpiew pieśni legionowych, pieśni zwycięstwa i niepodległości. Odbył się także konkurs wiedzy o naszym patronie.
Oficjalnie obchody Święta Niepodległości otworzyła dyrektor szkoły p. Romualda Sobczak. W swoim wystąpieniu szczególne słowa skierowała do najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy 10 listopada złożyli ślubowanie na sztandar szkoły a po uroczystym pasowaniu stali się uczniami Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wartkowicach.
W treści wystąpienia pierwszoklsiści usłyszeli:

Szanowni Goście, Rodzice, Nauczyciele, drodzy Uczniowie;
Uczestniczymy dzisiaj w jednej z najpiękniejszych uroczystości szkolnych – ślubowaniu pierwszoklasistów, które zbiega się z obchodami 99. Rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości, a w naszej szkole z 8. rocznicą nadania placówce imienia - Marszałka Józefa Piłsudskiego i jest obchodzone jako Święto Patrona Szkoły.W dniu dzisiejszym pierwszoklasiści dostąpią zaszczytu złożenia ślubowania na sztandar szkoły i zostaną pasowani na uczniów tej szkoły.
Kochani Pierwszoklasiści,
1 września przekraczając progi naszej szkoły rozpoczęliście nowy etap w swoim życiu. Waszym najważniejszym zadaniem stała się nauka, przygotowanie się do wkraczania w dorosłe życie. Widoczna dziś na twarzach Waszych najbliższych radość połączona z zatroskaniem świadczy, że nie tylko Was kochają ale przede wszystkim wierzą w Wasze powodzenie, w chęć zdobywania wiedzy i umiejętności. Jest to – nasi przesympatyczni uczniowie  - wasza praca na 12 najbliższych lat.
Życzę Wam, Waszym Rodzicom i najbliższym, by zawsze towarzyszyło im uczucie radości i zadowolenia z osiąganych przez Was sukcesów. Wam życzę poczucia spełnionego wobec siebie obowiązku, bo sami jesteście kowalami własnego losu. My nauczyciele, będziemy czynić starania, byście każdego dnia budowali swoją jedyną najwspanialszą drogę ku przyszłości, pełną sukcesów i radości.

Podczas uroczystej akademii odbyło się także tradycyjne przekazanie  opieki nad sztandarem szkoły w ręce uczniów drugich klas gimnazjum.  Akcentem wieńczącym całość oficjalnych uroczystości była prezentacja wzruszającego spektaklu nawiązującego do trudnych dziejów naszego kraju podążającego ku wolności. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas szóstych pod opieką swoich wychowawców. Po występie artystycznym wręczono nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o patronie. Złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia związane z nadaniem szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego oraz w licznym składzie rodzice. Przedstawiciele naszej szkoły byli również obecni na tegorocznym Biegu Niepodległości w Warszawie manifestując patriotyzm po przyjacielsku razem z innymi sympatykami aktywnych form świętowania.