Poniedziałek, 2018-01-22
Dominiki, Mateusza
Jesteś tu: » Strona startowa » W gronie studentów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy

W gronie studentów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy

"W czasie i przestrzeni" - inauguracja projektu

W dniu 20 lutego 2017 r., dzień po urodzinach Kopernika, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ odbyła się uroczysta inauguracja zajęć Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Projekt ten, uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego a jego celem jest popularyzacja fizyki  i edukacji fizycznej poprzez wzbudzanie zainteresowań nauką. Cykl zajęć realizowanych w ramach UMO na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ zatytułowany: "W czasie i przestrzeni" realizowany będzie zarówno w aulach i pracowniach Wydziału jak i różnych innych ciekawych miejscach (Aeroklub Łódzki, Muzeum Kolejnictwa w Rogowie, Planetarium  i Centrum Nauki i Techniki EC1).

W uroczystej inauguracji z udziałem władz Wydziału wzięło udział piętnastu uczniów klas drugich naszego gimnazjum. Po powitaniu i kilku słowach wstępu młodzi złożyli uroczyste ślubowanie, stając się Studentami Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Dziekan Wydziału, prof. dr hab. Paweł Maślanka wręczył przedstawicielom indeksy UMO, w których będą oni zbierali potwierdzenia udziału w kolejnych zajęciach badawczych. Następnie dr Adam Busiakiewicz przedstawił kilka pomysłów na zabawę z fizyką, prezentując między innymi samodzielnie wypleciony bicz przekraczający prędkość dźwięku. Tradycyjnie wygłoszony został również wykład inauguracyjny, zatytułowany: "Z fizyką w czasie i przestrzeni". Pan prof. dr hab. Tadeusz Wibig, przybliżył zebranym idee i teorie związane z czasem i przestrzenią na przestrzeni dziejów. Po oficjalnej części spotkania uczestnicy mogli zobaczyć kulisy pracy w pracowniach Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Świeżo upieczonym Studentom życzymy wytrwałości i pasma sukcesów w odkrywaniu fizyki.

Joanna Sęczkowska