Piątek, 2018-06-22
Pauliny, Sabiny
Jesteś tu: » Strona startowa » OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BIEGOWY GIMNAZJÓW IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL BIEGOWY GIMNAZJÓW IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Sukcesy naszych gimnazjalistów

11 listopada 2018 roku przypadnie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Inauguracja sportowych obchodów tej rocznicy nastąpiła już w tym roku w Warszawie. Rozpoczęła się  Ogólnopolskim Festiwalem Biegowym Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (8-11 listopada).

Zaszczytu inauguracji obchodów dostąpiło 300 uczniów z 20 gimnazjów z niemalże wszystkich województw, biorących udział w trzydniowym Festiwalu Biegowym o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trofeum to przypadło szkole z Sierakowic w woj. pomorskim,

W naszym kraju jest 60 Gimnazjów, które noszą imię Józefa Piłsudskiego.

W Festiwalu startowała również drużyna Gimnazjum z Wartkowic w składzie: Kamińska Katarzyna, Miszczak Klaudia, Piaseczna Sylwia, Głowacki Bartosz, Kejnich Piotr i Mańka Cezary.
Opiekunem drużyny był Andrzej Błaszczyk.

Festiwal ukierunkowany był przede wszystkim na edukację poprzez sport.

Uczniowie podczas pobytu w Warszawie mieli okazję zapoznać się z miejscami związanymi
z patronem oraz biegać na sportowych obiektach stolicy.

Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

W rywalizacji sportowej reprezentacja gimnazjum odniosła duży sukces.
W klasyfikacji generalnej zajęliśmy szóste miejsce.

W pierwszym dniu rywalizowaliśmy na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego.
W drużynowym Teście Coopera o Puchar Akademii Wychowania Fizycznego (test polegał na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w czasie 12 minut. Na wynik drużyny liczyła się suma przebiegniętych metrów czterech najlepszych osób) zajęliśmy szóste miejsce z wynikiem 10km 895m.

Następna była Halowa Sztafeta o Puchar PZLA 6x 200 metrów na Hali Lekkoatletycznej im. Janusza Kusocińskiego. Zajęliśmy w niej trzecie miejsce z wynikiem 3.17,8

W kolejnym dniu rywalizacja przeniosła się na tereny wokół Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie rozegrana została Mila Terenowa o Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zwycięzcą tego biegu został  Piotr Kejnich z Gimnazjum w Wartkowicach.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu była Młodzieżowa Mila Niepodległości na dystansie 1918 m w dniu
11 listopada. Poprzedziła ona 27 Bieg Niepodległości  na 10- kilometrowej trasie, do którego przystąpiło ok. 15 tys. osób. Wszyscy uczestnicy wystartowali  w białych lub czerwonych koszulkach, które zostały dołączone do pakietów startowych. Utworzyli w ten sposób ogromną biało- czerwoną flagę. Bieg poprzedziło odśpiewanie przez ok. 30 tys. osób hymnu państwowego.

Gościem specjalnym był „Marszałek Józef Piłsudski” w swojej limuzynie.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą został uczeń Gimnazjum w Wartkowicach  Piotr Kejnich, który wyrósł na postać numer jeden Festiwalu Biegowego.

Milę Niepodległości pokonał w czasie 6,22 wyprzedzając następnego na mecie o 6 sekund.

Patronem medialnym całego przedsięwzięcia jest Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska i Polskie Radio.

Andrzej Błaszczyk

Relacje z Festiwalu Biegowego można śledzić na stronach :

www.biegstulecia.pl