Poniedziałek, 2018-07-16
Eustachego, Mariki
Jesteś tu: » Strona startowa » "Na własne konto"

"Na własne konto"

Projekt edukacji ekonomicznej

Gimnazjaliści z Wartkowic to laureaci etapu konkursowego  ubiegłorocznej edycji programu edukacji ekonomicznej „Na własne konto”.  Dzięki wysokim wynikom osiągniętym przez uczestników poprzedniej edycji a także otwartości Gminy Wartkowice na realizację innowacyjnych form pozalekcyjnej edukacji młodzieży, 18 gimnazjalistów z tego terenu  poszerza wiedzę ekonomiczną, zdobywa umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej. Pomysłodawcą programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej współpracujący z Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi Polskiej „Polska Wieś 2000” i Narodowym Bankiem Polskim. Pierwszy etap programu został zrealizowany w czasie ferii zimowych. Zajęcia miały charakter aktywnych ćwiczeń, podczas których młodzi uczyli się ekonomii w formie zabawy. Aby zwiększyć ich zaangażowanie w zajęciach, za dobrze wykonane zadania przyznawane były punkty, które po podsumowaniu aktywności w drugim etapie pozwolą wyłonić najlepszych i przyznać atrakcyjne nagrody. Mocnym akcentem zrealizowanych już działań projektowych były wycieczki edukacyjne przygotowujące do funkcjonowania młodzieży w nowoczesnej gospodarce i na współczesnym rynku pracy. W czasie ferii zimowych gimnazjaliści udali się z wizytą do pobliskiego oddziału Banku Pekao S.A. w Poddębicach oraz Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego w Białej Górze, Gmina Wartkowice.

Bank edukuje

O tym, że bank edukuje mogli się przekonać w czasie trzygodzinnego spotkania z pracownikami Banku Pekao S.A w Poddębicach. W tajniki nowoczesnej bankowości wprowadziła ich p. Honorata Nowakowska, kierownik oddziału. Z pomocą prezentacji multimedialnej uwagę odbiorców skupiła na kartach płatniczych, nowościach na rynku technologii komunikacyjnej – telefonii i Internetu oraz na usługach mobilnej bankowości. Prowadząca przy wykorzystaniu smartfona zademonstrowała praktyczne zastosowania aplikacji PeoPay podczas dokonywania transakcji płatniczych. Po dużej dawce wiedzy teoretycznej gimnazjaliści odwiedzili stoiska bankowe i inne pomieszczenia a także przez moment,  w zasięgu ich ręki znalazł się sejf bankowy. Dużym zainteresowaniem wśród młodych cieszyła się sesja pytań. Uczniowie byli zainteresowani tematem aktualnych ofert bankowych adresowanych do młodzieży a także procedurą związaną z otwieraniem takiego konta. Pytali także o kwalifikacje i kompetencje wymagane od pracowników banku. W czasie tej wizyty przez chwilę poczuli się jak w szkole. Musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę ogólną dotyczącą bankowości. Jak się okazało wyniki testu były zadowalające i nie tylko najlepsi dostali nagrody. Poza tym wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach. Tak naprawdę to najważniejszą rzeczą, którą „wynieśli”  ze spotkania jest wiedza i zapamiętane przez wszystkich zdanie wypowiedziane przez p. Honoratę: „Nie ważne ile zarobisz, ważne - ile wydasz”. Zdobyte wiadomości pozwolą im już niebawem  i to bez większych obaw,  stanąć przed bankowym okienkiem.

Przedsiębiorca opowiada o doświadczeniu zawodowym i drodze do sukcesu

Wycieczka do Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego w Białej Górze była okazją do bezpośredniego spotkania z człowiekiem, który odniósł sukces gospodarczy prowadząc działalność na terenie Gminy Wartkowice. Wywiad z właścicielem firmy, p. Stanisławem Katuszą to najistotniejszy punkt wizyty w zakładzie. W czasie spotkania z gospodarzem, młodzi pytali o motywy rozpoczęcia działalności, samego pomysłu na działalność, sukcesów i trudności, z jakimi musi liczyć się przedsiębiorca. Nie mniej ważny okazał się temat kosztów produkcji, inwestycji i planów rozwojowych przedsiębiorstwa. Najwięcej emocji a nawet zaskoczenia wśród młodych wywołała odpowiedź na pytanie dotyczące zawodowego sukcesu. W odpowiedzi gimnazjaliści usłyszeli: „Kapitał tej firmy – to Załoga. Moim najcenniejszym osiągnięciem są ludzie, z którymi pracuję. To oni tworzą ten zakład. Bez dobrych pracowników niczego bym nie osiągnął”. Po przeprowadzonym wywiadzie odbyła się wycieczka po zakładzie w towarzystwie technologa żywienia i innych pracowników. Przemieszczając się po zakładzie młodzi obserwowali linię produkcyjną wyrobów wędliniarskich, oglądali nowoczesne wyposażenie zakładu a także mogli spotkać absolwentów swojego gimnazjum, aktualnie zatrudnionych w zakładzie. Po wyczerpującej wycieczce odbyła się degustacja smacznych wyrobów produkowanych na miejscu. Na zakończenie wycieczki ale z ogromną ciekawością młodzież odwiedziła gabinet szefa, gdzie obejrzała okazałą kolekcję trofeów zdobytych w konkursach branżowych.

Jolanta Andrysiewicz

Smile

Składamy serdeczne podziękowania p. Honoracie Nowakowskiej, p. Stanisławowi Katusza oraz pracownikom Banku Pekao S.A. w Poddębicach, załodze Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego w Białej Górze oraz pracownikom Urzędu Gminy w Wartkowicach za poświęcony czas i wsparcie udzielone w czasie realizacji programu.

Uczniowie Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wartkowicach: Marta Andrzejczak, Karolina Andrzejewska, Alicja Dzienia, Jakub Gorzelańczyk, Marcin Górczak, Justyna Grabowska, Paulina Grzelak, Natalia Jesionowska, Joanna Kasierska, Żaneta Kwiatkowska, Justyna Majtczak, Patrycja Olczyk, Rafał Strzałkowski, Magdalena Talara, Karolina Ufnalska, Agata Wawrzyniak, Aleksandra Wojtczak, Bartłomiej Zimecki