informacjepoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Co zwiększa motywację Państwa dziecka do nauki?

Pokaż wyniki
lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Piątek, 2018-11-16
Imieniny:
Edmunda, Marii
lista mailingowa
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona startowa » Warsztaty ekologiczne w Lipiu

Warsztaty ekologiczne w Lipiu

Projekt edukacyjny „Stop niskiej emisji –


nauka poprzez realizację programów edukacyjnych”

         W dniach od 30 listopada do 4 grudnia 40-osobowa grupa gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach ekologicznych w Lipiu. Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Stop niskiej emisji – nauka poprzez realizację programów edukacyjnych” prowadzonego przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie, a  dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

         W ramach zajęć uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach tematycznych, laboratoryjnych oraz wyjazdach terenowych. Dowiedzieli się m.in. czym jest niska emisja i jakie mogą być jej skutki. Podczas wyjazdu do Biogazowni w Grzmiącej zapoznali się z odnawialnymi źródłami energii, które są alternatywą dla niskiej emisji. W czasie warsztatów laboratoryjnych badali właściwości dwutlenku węgla, a także prowadzili mikroskopowe badanie warstwy pyłu unoszącego się w powietrzu. Ostatnim punktem programu była wycieczka do Drawskiego Parku Krajobrazowego, na której uczniowie poznali powody, dla których warto chronić przyrodę i dbać o czyste powietrze.

         Wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu zaliczamy do wyjątkowo udanych.                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                        Joanna Sęczkowska

                                                                                     Katarzyna Kozak

                                                                                      Ewa Matusiak

Opinie kilku uczestników:

         „W dniach od 30 listopada do 4 grudnia 2014 roku byliśmy na wycieczce szkolnej
w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Sposób, w jaki prowadzono zajęcia, wszystkim się podobał. Nauczyciele akademiccy odpowiedzialni za szkolenia byli przyjaźnie nastawieni do uczniów. Ćwiczenia wymagały od nas umiejętności pracy w grupie, co bardzo nam odpowiadało. Ciekawy okazał się wyjazd do biogazowi w Grzmiącej .  Pan, który opowiadał o tym, jak w tym miejscu powstaje energia wykorzystywana w okolicy, zainteresował uczniów na tyle, że każdy chciał włączyć się do dyskusji. W ośrodku mieliśmy okazję popracować w laboratorium, gdzie wykonywaliśmy eksperymenty dotyczące dwutlenku węgla.  Reasumując, cała wyprawa uświadomiła nam, jak poważny jest problem emisji CO2 i jak bardzo negatywnie wpływa to na nasze zdrowie. Zajęcia zachęciły wszystkich do tego, aby podjąć walkę z trucicielami.”                      

Marta Nowak                        

Patrycja Owczarek                          

 

„W niedzielne południe 30 listopada 2014 roku wyruszyliśmy na wycieczkę ekologiczną do Lipia. Zamieszkaliśmy w nowoczesnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Panujące tam atmosfera i warunki miło nas zaskoczyły. Podczas codziennych zajęć na terenie ośrodka i wycieczek po okolicy zdobyliśmy sporą wiedzę na temat naszego środowiska i ekologii. Braliśmy udział w warsztatach, spacerowaliśmy po lesie, odwiedziliśmy również Biogazownię w Grzmiącej i Drawski Park Krajobrazowy. Mieliśmy też szansę popracować w laboratorium oraz przyjrzeć się niektórym elementom przyrody z bliska przy pomocy nowoczesnych mikroskopów. Nie zabrakło również rozrywki. Jednego dnia wieczorem  przygotowane zostało dla nas ognisko. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, czyli rozrywkę z nauką. Taki sposób przyswajania wiedzy jak najbardziej nam odpowiadał.
4 grudnia z entuzjazmem, a zarazem wielką przykrością opuszczaliśmy ośrodek. Wycieczkę zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy! :)”

Kinga Osiewicz

Opracowanie: szkolnastrona.pl