Sobota, 2018-06-23
Jesteś tu: » Strona startowa » Wymarzone ekopracownie już OTWARTE

Wymarzone ekopracownie już OTWARTE

Zobacz fotoreportaż

10 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół w Wartkowicach uroczyście otwarto dwie pracownie ekologiczne.

Utworzenie dwóch nowocześnie wyposażonych pracowni przyrodniczych stało się możliwe  przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” Szkoła Podstawowa realizuje zadanie z dziedziny Edukacji Ekologicznej pt.”Okiem eko-badacza w Szkole Podstawowej w Wartkowicach” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na kwotę 37.524,25 zł.

Gimnazjum realizuje zadanie z dziedziny Edukacji Ekologicznej pt.”Pracownia  z eko-duszą w Gimnazjum w Wartkowicach” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na kwotę 38.985,18 zł.

Pozyskane fundusze  przeznaczono na zakup nowych mebli: ławek, krzeseł, biurek, szafek oraz korkowych tablic. Zakupione zostały dwie tablice multimedialne z rzutnikami, laptopy, aparat cyfrowy, tellurium oraz wizualizer.  Do szkoły trafiły także nowiutkie mikroskopy. Baza dydaktyczna placówki wzbogaciła  się o model tułowia człowieka i jego szkielet, różnorodne zestawy preparatów mikroskopowych, symulator obiegu wody w przyrodzie, zestawy szkła laboratoryjnego i odczynników chemicznych potrzebnych do doświadczeń, modele komórek roślinnych i zwierzęcych, pompowany model serca, modele kwiatów, modele do rysowania mapy poziomicowej, model Układu Słonecznego, zestaw do demonstrowania negatywnych skutków palenia, mapy, książki, filmy i plansze przyrodnicze, walizki ekobadacza i zestaw do badania stanu powietrza. W ekopracowni przeznaczonej dla uczniów  gimnazjum, stanęło w pełni wyposażone akwarium. Niezastąpionymi pomocami dydaktycznymi (szczególnie w trakcie zajęć terenowych) są klucze i przewodniki do oznaczania roślin a także lupy, kompasy i lornetki.

Ze środków własnych przeprowadzono remont pomieszczeń sal przyrodniczych. Na ścianach położono gładź gipsową oraz je pomalowano, wykonano remont podłogi z położeniem nowej wykładziny. Uroczystego otwarcia pracowni ekologicznych, poprzez przecięcie wstęgi dokonali: Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej w Łodzi  Cezary Dzierżek, Wójt Gminy Wartkowice Piotr Kuropatwa, Dyrektor Zespołu Szkół w Wartkowicach Romualda Sobczak oraz koordynator edukacji ekologicznej w ZS w Wartkowicach – nauczyciel przyrody Iwona Gieraga.

W uroczystości otwarcia pracowni uczestniczyli także: Przewodniczący Rady Gminy Wartkowice Bogdan Łuczak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wartkowice Grzegorz Chwiałkowski, Kierownik Zespołu Obsługi i Oceny Wniosków WFOŚiGW w Łodzi Małgorzata Skupińska, Inspektor ds. Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Wartkowice Krzysztof Kubiak, Przewodnicząca Rady Rodziców ZS w Wartkowicach Urszula Durys oraz przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół.

Uroczystego poświęcenia pracowni dokonał Wikariusz Parafii Wartkowice  ks. Krzysztof Owczarek.

W trakcie trwania uroczystości, uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej zabrali uczestników w trzy tajemnicze miejsca: do laboratorium biologicznego, na ukwieconą łąkę  i w przestrzeń kosmiczną. Podczas tych podróży prezentowali pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny nowo wyposażonych sal lekcyjnych.

Na zakończenie na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek - tort z logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Stworzenie tych dwóch nowocześnie wyposażonych pracowni daje możliwość uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych, przyjemność nauki i pracy w warunkach, z których uczniowie i nauczyciele są szczególnie dumni. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania jeszcze pozytywniej wpłyną na kształtowanie postaw proekologicznych oraz skutecznie uwrażliwią młodzież na otaczającą nas przyrodę. Różnorodność pomocy dydaktycznych pozwoli samodzielnie poszukiwać na drodze doświadczalnej odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania i wyzwoli w nich chęć do aktywnego poznawania świata.

Koordynatorzy projektu

i opiekunowie ekopracowni