Czwartek, 2018-12-13
Dalidy, Juliusza
Jesteś tu: » Strona startowa » Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Ta na pozór niewiele znacząca w oczach już dorosłego człowieka przytulanka doczekała się swojego wyjątkowego dnia, ustanowionego w 2002 roku. Od tego czasu, co roku, zawsze 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie bagatelizujemy więc tak ważnej daty i przyłączamy się do wspólnego świętowania. Przecież każdy z nas- dorosłych był kiedyś dzieckiem i tulił, ściskał, targał za uszy swojego pluszaka. Powierzał swoje małe i duże sekrety głęboko wierząc, że Miś pozostanie na zawsze wiernym przyjacielem.W końcu to Miś, stworzony do targania i kochania. Towarzysz w dzień słoneczny i niepogodę, doskonały na każdy dzień tygodnia i o każdej porze roku. Bohater bajek, książek dla dzieci, utworów muzycznych zagościł również w naszej szkolnej czytelni. Postać wyjątkowa, głęboko zakorzeniona w naszej tradycji , której pozytywny wizerunek nie tylko bawi ale także uczy. Nieoceniona, dydaktyczna wartość tekstów, których Miś jest bohaterem sprzyja nauce języka, buduje zasób słownictwa malucha, poszerza wyobraźnię, uczy życiowych wartości, takich jak przyjaźń, uczciwość, wzajemny szacunek. Niepozorny Miś, który potrafi skupić na sobie uwagę, uczy koncentracji. Niewątpliwie jest bohaterem wielu pokoleń, które bawił i śmieszył, a przecież dziecko radosne, to dziecko szczęśliwe. Możliwość pokazania maluchowi, że w rzeczach na pozór błahych kryje się wielka wartość jest bardzo ważna, szczególnie w czasach obecnych, gdzie coraz trudniej znaleźć źródło radości, które tak niewiele kosztuje. Spotkanie z Misiem miało zachęcić do zapoznania się z literaturą, w której postać Misia pełni pierwszoplanową rolę. Dlatego wśród zaproszonych gości znaleźli się najmłodsi-przedszkolaki wraz z opiekunką Panią Anna Fabijańczyk, których obecność i zaangażowanie w przygotowane zajęcia i zabawy dodały uroku i podkreśliły znaczenie misiowego święta. A zaczęło się od garści informacji na temat powstania maskotki. Dzieci poznały historię małego niedźwiadka, który zostając postrzelony najpierw stał się bohaterem w waszyngtońskiej gazecie, a następnie inspiracją do stworzenia jednej  z najbardziej popularnych maskotek na rynku zabawek całego świata. Na tym jednak nie skończyła się wizyta przedszkolaczków w szkolnej czytelni. Cóż by to było za świętowanie bez zaangażowania naszych małych gości w zajęcia plastyczne. Kolorowanie obrazków z różnymi postaciami Misia przyniosło dużą frajdę i radość. Powstały piękne, kolorowe portrety, wśród których swoją podobiznę znalazł Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington. Prace naszych małych artystów znalazły swoje miejsce w czytelni. Wszyscy dobrze wiemy, że nie ma świętowania bez słodkiego co nieco. Mamy nadzieję, że dzieci nie były zawiedzione tym, co przygotował w imieniu wszystkich pluszaków- Kubuś Puchatek. Dzień bez miodku, to dzień stracony, tak niewątpliwie myślał nasz Miś częstując swoich ulubionych małych gości herbatą oraz kanapkami z prawdziwym zdrowym miodem. Po słodkiej niespodziance wszyscy zebrani w kółeczku zatańczyli do piosenki o Kubusiu Puchatku. Wszystkiemu bacznie przyglądał się dyrektor- Pan Andrzej Błaszczyk oraz psycholog-Pani Katarzyna Stempień. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało.

Dorota Kaleta

Renata Golczyńska