Środa, 2018-10-17

Uroczystości patriotyczne w Gminie Wartkowice

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

100. Rocznica Utworzenia Legionów Polskich

Nadanie nazwy rondu: "Rondo gen. pil. A. Błasika"

Tegoroczne obchody rocznicowe Święta Narodowego Trzeciego Maja miały wyjątkowy charakter. Były dla nas żywą lekcją historii. Zostały połączone z obchodami 100-lecia powstania Legionów Polskich oraz nadaniem miejscowemu rondu imienia gen. pil. A. Błasika.

Rozpoczęły się przelotem dwóch wojskowych myśliwców F-16. Uroczystości patriotyczne poprzedziła msza polowa sprawowana w intencji Ojczyzny z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej I Dywizjonu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rys historyczny wydarzeń z 1914 r. ze szlaku bojowego Łęczyca-Gostków-Poddębice przedstawił Wójt Gminy p. P. Kuropatwa. W swoim wystąpieniu wspomniał zasługi członków NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych Koła Gminnego w Wartkowicach oraz ofiarność nieżyjącego Zenona Kuźniaka dla przywrócenia historycznej rangi sprzed II wojny światowej obelisku upamiętniającemu Legiony Polskie. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej goście i przedstawiciele obecnych instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod obeliskiem. Wśród delegacji byli także przedstawiciele samorządu uczniowskiego, członek Rady Rodziców oraz przedstawiciel Rady Pedagogicznej naszej szkoły. Pamiętnego odpięcia szarfy z tabliczki z nazwą ronda dokonała, m.in. rodzina byłego dowódcy Sił Powietrznych RP, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.