Sobota, 2018-10-20
Jesteś tu: » Strona startowa » Uczymy tolerancji

Uczymy tolerancji

Szkolenie antydyskryminacyjne dla nauczycieli

Przeciwdziałanie dyskryminacji, zapewnienie równości szans oraz aktywne działania mające na celu przełamywanie stereotypów dotyczących wszelkiego rodzaju inności to jedna z głównych idei Unii Europejskiej. Polska jako państwo członkowskie – jest zobligowana do czynnego wdrażania tych działań we wszystkich obszarach życia, w tym także edukacji, na każdym jej szczeblu. W związku z tym, nauczyciele naszej placówki podjęli doskonalenie w tym zakresie organizowane przez Uniwersytet Łódzki, Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet. Szkolenie obejmowało  następujące zagadnienia:

• Edukacja medialna- sposób przeciwdziałania dyskryminacji
  • Różne formy dyskryminacji i sposoby przeciwdziałania
  • Znaczenie tradycji kulturowej we współczesnym świecie
  • Świadome posługiwanie się językiem dla celów społecznej komunikacji i własnego rozwoju
  • Wizerunki kobiet i mężczyzn w prasie opiniotwórczej
  • Mechanizmy działania mitów i stereotypów
  • Wzorce zachowań i stereotypy prezentowane w literaturze, filmie, sztuce
  • Stereotypy w przekazach medialnych
  • Media a prasa
  • Dyskryminacja w reklamie-analiza prasy
  • Niepełnosprawność w mediach
  • Męskość i kobiecość w mediach i reklamie
  • Język  dyskryminacji
  • Media informacyjne a dyskryminacja

Uczestnicząc w szkoleniach nauczyciele mają możliwość świadomego podejmowania działań podnoszących poziom wiedzy, umiejętności i wpływających na postawy, które mają na celu przeciwdziałanie dyskryminacji w szkole. Swoją wiedzą dzielą się   z wychowawcami, przygotowują dla nich materiały i treści, które warto podjąć na godzinach wychowawczych, a także służą swoim wsparciem w sytuacjach trudnych.

Dorota Kaleta

Aneta Dzienia