informacjepoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Co zwiększa motywację Państwa dziecka do nauki?

Pokaż wyniki
lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Czwartek, 2018-12-13
Imieniny:
Dalidy, Juliusza
lista mailingowa
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona startowa » W 95. rocznicę odzyskania niepodległości

W 95. rocznicę odzyskania niepodległości

 

 

"Tym, co zmarli za ojczyznę,


hołd wdzięczności Polska składa ..."

           


        Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały w tym roku dwa dni.     W poniedziałek, 11 listopada uczniowie naszej szkoły byli obecni na uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Wartkowicach. Wśród tłumnie zgromadzonych mieszkańców, władz gminy i pocztów lokalnych szkół i instytucji nie zabrakło oczywiście pocztu sztandarowego Zespołu Szkół w Wartkowicach. Po Mszy Świętej uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny.  Były to wiersze o tematyce patriotycznej przeplatane utworami śpiewanymi. Występ zakończono recytacją tekstu piosenki Anny German "Być może" i odśpiewaniem utworu pt. "Ojczyzno ma". Wszyscy uczniowie mieli przypięte biało-czerwone kokardy narodowe do których wykonania i noszenia zachęcał sam Prezydent RP Bronisław Komorowski (dokładna instrukcja jak wykonać kokardę narodową znajduje się na stronie www.prezydent.pl w zakładce "dla młodych").

         Następnego dnia, we wtorek 12 listopada o godzinie 11.30 rozpoczęły się uroczystości w hali sportowej. Apel rozpoczęła pani dyrektor Romualda Sobczak krótkim wystąpieniem, podczas którego powitała zebranych gości: Pana Wójta Gminy Wartkowice Piotra Kuropatwę, Przewodniczącego Rady Gminy Wartkowice Pana Leonarda Świątczaka i Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Urszulę Durys,  tłumnie przybyłych na uroczystość rodziców oraz uczniów naszych szkół. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy za chwilę mieli zostać pełnoprawnymi ich członkami. Program uroczystości składał się z kilku punktów. Pierwszym z nich było uroczyste przekazanie opieki nad sztandarem szkoły przez uczniów klas trzecich gimnazjum uczniom klas drugich. Chorąży Marcin Król i asysta: Karolina Sulima i Aleksandra Ciesonik przekazali  swoje obowiązki chorążemu Mateuszowi Piasecznemu, asysta: Daria Jakób i Kinga Osiewicz (drugi skład pocztu sztandarowego: chorąży Arkadiusz Kozak, asysta: Justyna Kęska i Patrycja Owczarek).  

        Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Romualda Sobczak a "pierwszaki" otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Następnie ślubowanie na sztandar szkoły złożyli uczniowie trzech klas pierwszych gimnazjum, stając się tym samym pełnoprawnymi jego członkami. Słodkie upominki dla nowych uczniów ufundowała Rada Rodziców.

           Następnym punktem programu był spektakl przygotowany przez uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum pt. "Dwa głosy o jedenastym listopada". Pierwsza scena rozgrywa się w muzeum podczas szkolnej wycieczki, kiedy to większość uczniów nie jest zainteresowana historią naszego kraju i ignoruje przewodnika wycieczki. Widząc tak haniebne zachowanie młodych ludzi nagle z portretów "schodzą" postacie Damy, prapradziadka Leopolda i praprababki Marii, którzy w kolejnych scenach próbują przypomnieć młodzieży najważniejsze wydarzenia w historii Polski od 1795 do 1918 roku.  Podkreślają oni jak ważne powinny  one być dla nas dzisiaj - członków Unii Europejskiej oraz piętnują brak zainteresowania historią i dziedzictwem własnego kraju, które są niestety charakterystyczne dla młodego pokolenia. 

         Ostatnim punktem programu było rozdanie nagród laureatom konkursu wiedzy o patronie naszej szkoły Marszałku Józefie Piłsudskim. 

                                                                                                                                         Sylwia Napieraj

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl