Poniedziałek, 2018-10-22
Jesteś tu: » Strona startowa » Wycieczka do Malborka i na Westerplatte

Wycieczka do Malborka i na Westerplatte

Z historią w tle  …

Majowa wyprawa do Malborka i na Westerplatte w Gdańsku była niezapomniana lekcją historii dla 30 uczestników z naszej podstawówki. Uczniowie pod opieką przewodnika obejrzeli  zabytkowe wnętrza dawnego Zamku Krzyżackiego. Zobaczyli refektarz, kuchnię, kaplicę, sypialnię, posterunki wartownicze na blankach. Oprócz ciekawych gotyckich wnętrz i interesujących detali architektonicznych podziwiali  bogatą kolekcję biżuterii z bursztynu, rzemiosła artystycznego, porcelany, broni i rzeźb. W  ten sposób poznali historię i bogactwo największego średniowiecznego zamku w Europie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Drugi dzień wycieczki uczestnicy spędzili na ścieżce edukacyjnej znajdującej się na gdańskim półwyspie, przy ujściu Martwej Wisły. Poprowadzona przez nauczyciela historii p. Annę Bartczak wycieczka po półwyspie przybliżyła uczestnikom losy bohaterów z września 1939 roku. Największym zainteresowaniem zwiedzających  cieszyły się ekspozycje i pozostałości z okresu drugiej wojny światowej. Na przylądku Westerplatte uczniowie oddali cześć żołnierzom i cywilom poległym w potyczkach z  hitlerowcami we wrześniu 1939 r.