Niedziela, 2018-06-24
Jesteś tu: » Strona startowa » Lekcja historii i patriotyzmu

Lekcja historii i patriotyzmu

W Muzeum Powstania Warszawskiego i na Powązkach

30 października 2011 roku pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Najważniejszym jej celem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, ale zaplanowaliśmy zwiedzić także Stare Miasto i zobaczyć Pomnik Małego Powstańca na Podwalu, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego 1944 roku. Spacer po Starówce – jak zawsze – przyniósł niezapomniane wrażenia.

Wielu z nas po raz pierwszy miało okazję znaleźć się w bardzo ważnym, nie tylko dla warszawiaków, miejscu – Cmentarzu na Powązkach. Wędrując Aleją Zasłużonych, odwiedziliśmy najpierw mogiły Alka, Rudego I Zośki – bohaterów znanej nam lektury „Kamienie na szaniec”, a potem udaliśmy się na grób generała Andrzeja Błasika – niezwykłego człowieka i przyjaciela naszej szkoły, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Zapalając znicz i pogrążając się w zadumie, oddaliśmy hołd generałowi i innym spoczywającym w kwaterze smoleńskiej.

Ostatnim punktem wyjazdu była lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wędrówka kanałami, powstańcze piosenki, odgłosy wystrzałów oraz nadlatujących nad Warszawę samolotów, autentyczne dokumenty, fotografie, militaria pozwoliły nam przenieść się w tamte czasy i poczuć atmosferę i grozę tamtych dni.

Wyjazd do Warszawy i wizyta w tak niezwykłych miejscach były dla nas znakomitą lekcją patriotyzmu i historii.