Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem w wartkowickiej bibliotece

30 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wartkowicach odbyły się dwa spotkania uczniów Szkoły Podstawowej w Wartkowicach z Marcinem Koziołem – autorem nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Warto wspomnieć, że Marcin Kozioł jest absolwentem słynnej szkockiej szkoły średniej w Gordonstoun, która była pierwowzorem powieściowego Hogwartu - szkoły Harrego Pottera, zaś swoją pierwszą książkę opublikował już w wieku piętnastu lat.

Nieszablonowy przebieg zajęć wywarł niesamowite wrażenie na uczestnikach. Był to jednocześnie pokaz multimedialny, show animacyjny i piorunujące (dosłownie) doświadczenie naukowe. To wszystko okraszone błyskotliwą narracją autora, który w oparciu o książkę z serii „Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów” wprowadził zebranych w świat wynalazków Nikoli Tesli, szyfrów, kodów, detektywistycznych zagadek i przygód bohaterów książki. Atrakcją tej multimedialnej lekcji było doświadczenie z kulą plazmową, w której wiły się wstęgi wyładowań elektrycznych. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nim udział. Niektórzy podchodzili z niepewnością ale na widok żarówki trzymanej w dłoni i zapalającej się dzięki zbliżeniu jej do kuli, czy ruch palca po kuli i przemieszczające się w ślad za nim „świecące włókienka”, zrekompensowały wszelkie obawy. W ten sposób chociaż na chwilę dzieci mogły zostać władcami piorunów!

Podczas multimedialnej prezentacji, uczniowie zapoznali się także z serią książeczek podróżniczych „Wombat Maksymilian” oraz jej głównym bohaterem i przedstawicielem mało znanego gatunku jakim są torbacze wombaty. Podczas tego spotkania była mowa o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan, a także sąsiedni Nepal, po których podróżował Wombat.

Po pełnych wrażeń spotkaniach każdy z uczestników otrzymał autograf od autora.

 

Karolina Stasiak

GBP w Wartkowicach

 

Bardzo serdecznie dziękujemy paniom bibliotekarkom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wartkowicach za zorganizowanie wspaniałego spotkania z pisarzem p. Marcinem Koziołem.

Społeczność uczniowska

 

NA GÓRĘ