PROFILAKTYKA W SZKOLE

Spotkanie dzieci i młodzieży z psychologiem-

tytuł prelekcji: "Można się dogadać"

Zgodnie z harmonogramem działań  zespołu ds. profilaktyki, w dniu 3 marca 2017r.  odbyło się spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą uzależnień - Jakubem Rychterem.  Spotkanie miało charakter warsztatów profilaktycznych w ramach przeciwdziałania agresji pod hasłem:  „ Jeśli nie reagujesz współtworzysz zło”. Do udziału zaprosiliśmy wszystkich uczniów ZS   w Wartkowicach. A co się działo tego dnia w naszej szkole? Choć temat bardzo poważny i ważny, to jego realizacja nie do końca utrzymana została w takim właśnie tonie. Wiemy nie od dziś, że do serc  i umysłów młodych ludzi prowadzi wiele dróg, tym razem przekaz był pół żartem, pół serio. I bardzo dobrze. Młodzież z zainteresowaniem wsłuchiwała się w słowotok prowadzącego, od czasu do czasu angażując się w realizowaną tematykę. Nasi uczniowie dowiedzieli się  o przyczynach agresji, sposobach jej odreagowywania i walce ze złymi emocjami. Uświadomili sobie, jak ważna na co dzień jest obserwacja otoczenia, zwykłych ludzkich zachowań i reakcji, których podłoże może mieć bardzo poważny charakter. Nauczyliśmy się, iż nie wolno nikogo pochopnie oceniać, bo może się okazać, że potrzebna jest pomoc i wsparcie, a nie surowa ocena czy krytyka. Umiejętność odczytywania zwykłych emocji oraz kształtowanie w sobie wrażliwości na drugiego człowieka to również poruszone obszary na spotkaniu z panem Rychterem. Znane nam wszystkim słowa, iż agresja budzi agresję i tym razem zostały potwierdzone. Nie takim orężem walczymy ze złym nastrojem. Jaką więc receptę na walkę z przemocą i agresją pozostawił nam prowadzący warsztaty? Przede wszystkim panowanie nad sobą, wnikliwa obserwacja otoczenia, cierpliwość, zrozumienie i umiejętność podejmowania kompromisu. Agresja to tylko objaw, problem tkwi głęboko w nas i to on wymaga rozwiązania. Wszyscy wiemy, że nie łatwo jest walczyć w pojedynkę z przeciwnościami losu, ale nie zapominajmy, że mamy obok siebie ludzi nam bliskich, troskliwych, kochających, którzy bez wahania pomogą nam przezwyciężyć największe problemy.

D. Kaleta