„Dopalaczom mówimy STOP ...

Uczniowie w

Wojewódzkiej  Kampanii Edukacyjnej
Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” 

„DOPALACZE NISZCZĄ ŻYCIE”

 

Jednym z priorytetów na rok szkolny 2015/2016 jest zapobieganie używaniu przez młodzież dopalaczy. Nasza szkoła włączyła się w Wojewódzką Kampanię Edukacyjną Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” . W ramach Kampanii 20 listopada 2015r. klasy trzecie gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Łodzi oraz kino Silver Screen, które aktywnie włączyły się w realizację programu profilaktycznego pt. „Narkotyki i dopalacze - zło, które wciąga młodzież”. Celem spotkania były działania edukacyjne oraz prewencyjne w zakresie szkodliwości zażywania dopalaczy  i narkotyków.

Podczas spotkania odbyła się prelekcja policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Zaprezentowano przygotowany przez ostrowską grupę PaT (Profilaktyka a Ty) film fabularny „Dopalacze niszczą życie”. Sceny fabularne filmu przeplatane są prawdziwą opowieścią - historią uzależnionego chłopaka i jego rodziny.  W rolach głównych wystąpili uczniowie szkół z Ostrowa Wielkopolskiego. Z problemami, które porusza ten film, zetknął się niemal każdy młody człowiek. Nawet jeśli sam nie eksperymentował z dopalaczami, zna przynajmniej jedną osobę, która to robiła. Patryk gra w filmie chłopaka, który zgadza się sprzedawać dopalacze, bo potrzebuje pieniędzy na prezent dla dziewczyny. Klientów mu wciąż przybywa, bo każdy, kto dopalaczy spróbuje, już nie może się od nich uwolnić. Życie  z dopalaczami okazuje się natomiast i trudne, i krótkie.  Film ten można obejrzeć na youtube  (https://www.youtube.com/watch?v=65nEGbHnjS0)

Uczniowie obejrzeli również związany tematycznie z poruszanymi zagadnieniami film „AMY”.  Dokumentalną opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce - Amy Winehouse. Film zrealizowano z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazuje zawrotną karierę artystki, presję globalnego sukcesu i potrzebę ryzykownego życia.

Aneta Długoszewska

                                                                                                           Ewa Matusiak  

                                                                                                             Sylwia Napieraj

 

NA GÓRĘ