„Cała Polska Czyta Dzieciom”

Wielkie CZYTANIE wciąż trwa...

„W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa

błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa.

Właśnie nową zaczął podróż, by ją skończyć w Pacanowie,

a co widział i co przeżył lekcja wszystko Wam opowie…”

Bohaterowie książek dla dzieci posiadają szczególną cechę, a mianowicie niezwykłą ciekawość świata, dzięki której mali czytelnicy przemierzają wraz z nimi w krótkim czasie tysiące kilometrów. Analizując mapę naszego świata, nie jest to rzecz prosta, lecz jeśli przewodnikiem w takich podróżach bywa niesforny Koziołek Matołek….sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ta zabawna postać stworzona dzięki wyobraźni K. Makuszyńskiego zdobyła już sympatię najmłodszych na całym świecie. W ostatnich dniach dotarła także do naszej szkolnej czytelni. Nie pozostawiła wątpliwości, że świat widziany oczami tego zabawnego bohatera jest niezwykle barwny i ciekawy, o czym przekonali się uczniowie klasy Ib SP wraz z wychowawczynią -panią J. Dryniak. Spotkanie było pouczającą lekcją łączącą elementy geografii, języka polskiego oraz muzyki.

Gościem specjalnym tego dnia była pani prezes ZNP Halina Cichecka, która głośno odczytała fragment książki pt.: „120 przygód Koziołka Matołka”, wprowadzając wszystkich obecnych w świat literatury, po czym mali słuchacze „stanęli w ogniu pytań” dotyczących podróży bohatera. Łatwo nie było, ale uczniowie doskonale sobie poradzili. I nie tylko z tym zadaniem. Równie dobrze wypadli w ćwiczeniu, w którym należało zbudować poprawną wypowiedź z rozsypanki wyrazowej.  Spotkanie zakończyła muzyczna niespodzianka- dzieci tańczyływ rytm melodii o Koziołku Matołku. Mamy nadzieję, że garść zdobytych tego dnia informacji o niezwykłym bohaterze książek K. Makuszyńskiego zachęci uczniów do samodzielnej lektury.

Organizatorzy:

Dorota Kaleta