„Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej”

Relacja z konferencji

W dniu 30 września 2014 r. w ramach realizacji zadań projektu edukacji patriotycznej „Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej” pani Elżbieta Wojtczak uczestniczyła w konferencji „Tradycje legionowe w województwie łódzkim 1914-2014”, która odbyła się w gmachu III LO przy ul. Sienkiewicza 46 w Łodzi. Uczniów naszego Gimnazjum  reprezentowali: Daria Jakób i  Mateusz Piaseczny z klasy III a.

Uczestnicy konferencji:

1. wysłuchali referatów:

- dr Tadeusza Z.  Bogaleckiego, WODN Łódź:  Działania oddziałów i organizacji Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim w latach 1914-1915 Instytucje i oddziały Legionów Polskich w Piotrkowie w latach 1915-1917;
- mgr Olgi Kowalczyk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolnego: Organizacje legionistów polskich i ich rodzin w regionie łódzkim w latach 1918-2014;
- mgr inż. Adama Przepałkowskiego, przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin.

2. obejrzeli:

materiały konferencyjne: prof. dr hab. Jolanty A.Daszyńskiej, prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego

prezentacje multimedialne „Pielęgnowanie regionalnych tradycji legionowych przez społeczności szkolne” przygotowane przez przedstawicieli III LO w Łodzi, Zespół Szkół w Wartkowicach, gimnazja w Topoli Królewskiej, Warcie, Goszczanowie i Gomunicach.

wystawę okolicznościową Legiony Polskie w falerystyce, medalierstwie, dokumentach i wydawnictwach -
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Dudkiewicz , Uniwersytet Medyczny w Łodzi,

projekt Pomnika Legionów Polskich w Łodzi.

Konferencja zakończyła się złożeniem kwiatów przy tablicach upamiętniających działalność legionów w Łodzi
przy ul. Sienkiewicza.

pokaz multimedialny do pobrania