„Questing"

Jak  „Questing"  umożliwia  innowacyjne  zwiedzanie...

W  realizacji  projektu  „ Questing  umożliwi  innowacyjne  zwiedzanie”  udział  wzięło 15 uczniów  naszego  gimnazjum. Uczniowie  uczestniczyli  w  szkoleniach, zajęciach  warsztatowych, przygotowujących   do  tworzenia  questów. Czworo  uczniów  wzięło  udział  w  wyjeździe  studyjnym  do  Bałtowa ( woj.  świętokrzyskie), gdzie  zapoznali  się  z  trasami questów  na  terenie Gminy  Bałtów.

Questing  to  metoda  odkrywania  dziedzictwa  miejsca, polegająca  na  tworzeniu  nieoznakowanych  tras, które  można  zwiedzać, podążając  za  wskazówkami  zawartymi  w  wierszowanym  tekście. Głównym  celem  tworzenia  szlaków  questów  jest  zwrócenie  uwagi  na  elementy  i  historie  związane  z  lokalnym  dziedzictwem  kulturowym  i  przyrodniczym. Questy  pozwalają  na  dokładniejsze  poznanie  miejsca, w  którym  się  mieszka, dostrzeżenie  walorów  przyrodniczych, poznanie  historii, są  metodą  edukacji  regionalnej.

Quest  stanowi  formę   aktywnego  odkrywania  historii  miejsca  poprzez  zabawę   w  poszukiwanie  skarbu, do  którego  prowadzą wierszowane  teksty  i  zagadki, jest  trochę  podobny  do  harcerskiej  zabawy  w  podchody.

Realizując  nasz  projekt,  wybraliśmy  miejsce  i    ustaliliśmy  trasę  questu. Prowadzi  ona  po  parku  w  Gostkowie  oraz  jego  najbliższym  otoczeniu. Trasa  questu   ma punkt  startu.   Kolejne  miejsca na  trasie  odnajdujemy  poprzez znalezienie  odpowiedzi  na  zagadki  oraz   posługujemy  się  wskazówkami   zawartymi w  tekście  wierszowanym. Na  końcu  trasy  questu   umieszczona  jest  skrzyneczka – skarb, w  której  znajduje  się  pieczątka  potwierdzająca  przejście  całej  trasy.

Żeby  przejść  trasę  questu  musimy  mieć  ulotkę  z  tekstem  i  wskazówkami  umożliwiającymi  odnalezienie  skarbu. Ulotki  są   dostępne  w  naszej  szkole, która  jest  też  opiekunem Questu „ Zagadkowy  Gostków”.

Przechodząc  trasę  questu  sami  odkrywamy  wyjątkowość   danego  miejsca, odkrywamy  walory  środowiska  przyrodniczego  i   dziedzictwa  kulturowego.

W  realizacji  projektu  wspomagała  nas  Fundacja  „Prym”  z  Parzęczewa.  W  ramach  współpracy  wydane  zostały    ulotki  „ Zagadkowy   Gostków”  umożliwiające  przejście  trasy  questu  oraz  album  kolekcjonerski „Questing”.

U. Jabłońska - Mruk