W kręgu listopadowych uroczystości

94. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Ślubowanie Pierwszoklasistów

3. rocznica nadania szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego

„Pytać o Ojczyznę – to pytać o drzewo, ptaki, łąki, miasta i ludzi. Walczyć o wolność to zdobywać dla siebie i innych – promyk słońca, kroplę deszczu, pierwsza gwiazdkę na Wigilię. Kochać kraj rodzinny to wstać rano, modlić się, płakać i śmiać, a kiedy przyjdzie czas, czas próby i rachunku, nie żałować krwi, potu i serca” – tymi  słowami Justyna Kęska rozpoczęła montaż słowno – muzyczny przygotowany w tym roku przez uczniów klas pierwszych gimnazjum z okazji  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Listopadowe Święto Niepodległości jest szczególnie bliskie całej społeczności szkolnej oraz środowisku lokalnemu. Zbiega się ono z kolejną rocznicą nadania szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego zasługi dla odzyskania przez kraj niepodległości są szczególne. W tym roku obchody 94 rocznicy powrotu polski na mapę Europy połączyliśmy z uroczystym ślubowaniem pierwszoklasistów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy właśnie 9 listopada 2012 roku stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół w Wartkowicach. Podobne uroczystości pasowania odbyły się także w placówkach filialnych w Drwalewie i Parądzicach.

Ten dzień miał niezwykle uroczysty charakter nie tylko dla uczniów klas pierwszych gimnazjum, którzy dzięki  przedstawieniu zabrali kolegów w niezwykłą podróż ścieżkami historii, przypominając im trudne dla Polaków wydarzenia z czasów rozbiorów, wojen i walk niepodległościowych. Daty: 1795, 1830, 1864, 1918 na nowo otworzyły przed zebranymi na hali swe tragiczne karty i pokazały, że chociaż Polski nie było na mapach prawie 123 lata, to byli jej obywatele, którzy walczyli o wolność do ostatniej kropli krwi. Dziś nie musimy już walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, dlatego tym bardziej pamiętajmy tych wszystkich, którzy u stóp Matki – Ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze – własne życie.

Katarzyna Kozak